مختار کیست ؟ و چه کرد؟

او در سال اول هجرت در طائف متولد شد او یک جوانمرد رشید و با هوش و سرشار از همت عالی بود.
مختار در کوفه سکونت داشت. هنگامی که حضرت مسلم نماینده امام حسین علیه السلام به کوفه آمد و در حمایت از او و بیعت گرفتن از مردم برای او کوشش فراوان کرد .
مختار شیعه و معتقد به امامت حضرت علی علیه السلام و امام حسن و امام حسین علیه السلام بود پس از شهادت مسلم، مختار را نزد ابن زیادآوردند ابن زیاد به او گفت: ای پسر عبید این تو بودی که با دشمنان ما بیعت کردی؟ ابن زیاد دستور داد مختار را زندانی کنند میثم تمار در زندان بود به مختار گفت تو روزی خروج میکنی و انتقام خون امام حسین علیه السلام را از دشمنان میگیری و این شخص(ابن زیاد) را که میخواهد ما را بکشد خواهی کشت .
هنگامی که سر بریده امام حسین علیه السلام را نزد ابن زیاد آوردند ابن زیاد برای این که پیروزی خود را به مختار نشان دهد دستور داد او را از زندان آوردند مختار در آن مجلس گریه سختی کرد و بی هوش شد وقتی به هوش آمد گفت در انتظار روزی هستم دمار از روزگار شما در آورم ابن زیاد تصمیم قتل او را گرفت ولی مشاورانش صلاح ندیدند و او را به زندان بر گرداندند.
ابن زیاد مختار را آزاد کرد به شرط اینکه سه روز بیشتر در کوفه نماند و گرنه کشته خواهد شد یزید در روز پنجشنبه 14ربیع الاول سال 63 ه.ق. مرد و مدت خلافتش دو سال و هشت ماه بود مختار از حجاز به کوفه آمد و به خانه ی خود رفت بزرگان شیعه را به خانه ی خود دعوت کرد و به آنها گفت من از طرف محمد حنیفه (پسر امام علی علیه السلام ) برای مطالبه خون اهلبیت و کشتن دشمنان آمده ام و در کوفه دوباره او را زندانی کردند. مختار در همان زمان، مخفیانه به افراد نامه مینوشت و با آنها تماس داشت کم کم رابطه مردم کوفه با او زیاد شد و او با این که در زندان بود مردم با او بیعت می کردند وقتی آزاد شد مردم با او تماس گرفتند و شیعیان گروه گروه آمدند و با او بیعت کردند در این هنگام ابراهیم پسر مالک که سردار شجاعی بود و طرفدار بسیاد داشت به مختار پیوست و جنگ سختی در گرفت .
عبدالله ابن مطیع حاکم کوفه با این که طرفداران بسیار داشت نتوانست در برابر مختار مقاومت کند با قیافه زنانه از ساختمان فرمانداری خارج شد و همراهان او امان خواستند که به آنها داده شد .
مختار وارد دارالاماره گردید و کم کم سراسر کوفه و حوالی آن در تحت تسخیر مختار در آمد و این جریان بعد از یک سال از شهادت سلیمان ابن صرد(1)می گذشت تحقق(2) یافت و در این فرصت مختار دستو ر داد سران سپاه عمر سعد را که در خون امام حسین علیه السلام شرکت نموده بودند دستگیر کرده و همه را با شدیدترین برخوردبه هلاکت رسانیدند و افرادی مانند خولی و شمربن ذی الـجــوشــن و عــمر سعد و حـــرمــلـه را به مجازات سخت دنیوی رسیدند و نقل شده که مختار هجده هزار نفر از آنها را کشت.
(1) سلیمان ابن صرد: برای خون خواهی امام حسین(ع) قیام کرد.
(2) تحقق: انجام شدن

/ 1 نظر / 738 بازدید
mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد یک طوری رفتار می‌کند که انگار انتخابات را خودش تنها برد . آقای احمدی‌نژاد باید بدانند به جای فوتبال بازی باید به حضور جلسهٔ هیأت دولت در قم می‌رفتند. آقای احمدی‌نژاد باید بداند که ما بسیجیها تنها گروهی بودیم و هستیم که تنبیه فتنگران را شخصا به دست گرفتیم حتی اگر عکسهای ما را با اسلحه همه جا پخش کردند. ما قوای امام زمانیم نه قوای آقای احمدی‌نژاد ما حکم خدا را اجرا می‌کنیم حالا هر کس رئیس جمهور باشه. درود بر ولایت فقیه. شرم بر افتخار و اعتبار طلبان.